17 July 2024

Plüton’da mavi bir gökyüzü ve buz halinde su var

New Horizons ekibi lideri Dr. Alan Stern, Plüton’da mavi bir gökyüzü ve buz halinde su bulduklarını açıkladı.

Bugün, uzay aracı “New Horizons” (Yeni Ufuklar) tarafından çekilen Plüton’un yeni fotoğraflarını yayımlayan NASA’nın daha önce yayımladığı fotoğraflarda da yüzeyde kum tepecikleri olduğu sanılan yükseltiler, vadiler, yüzen buz kütleleri ve etrafında puslu bir katman görülmüştü

T24’te yer alan habere göre “New Horizons” ekip lideri bilim insanı Dr. Alan Stern yaptığı açıklamada, Plüton’daki mavi gökyüzünün “göz kamaştırıcı” olduğunu ifade etti. Stern, gezegendeki mavi gökyüzünün, etrafındaki puslu katmanın büyüklüğü ve yapısı hakkında bilgi verebileceğini söyledi. Fotoğraflarda ayrıca gezegenin yüzeyinde çok sayıda buz parçacıklarının bulunduğu görülüyor.

Plüton’un daha önce yayımlanan fotoğraflarında yüzeyde kum tepecikleri olduğu sanılan yükseltiler, vadiler, yüzen buz kütleleri ve etrafında puslu bir katman görülmüştü.

Araştırmacılar, Plüton’da dağ benzeri yapıların bulunduğunu ve buzlarla kaplı dağların 3 bin 400 metrelik yüksekliğe sahip olduğunu açıklamıştı. Dağların yaşının 100 milyon yıldan daha genç olduğunu tahmin eden araştırmacılar, “Bu da cüce gezegenin jeolojik olarak aktif olduğunu gösteriyor” değerlendirmesi yapmıştı.

Güneş Sistemi’ndeki yolculuğuna 19 Ocak 2006’da Florida’daki Cape Canaveral uzay üssünden fırlatılarak başlayan “New Horizons”, 9 yıl 6 aydır görev yapıyor. “New Horizons”, Plüton dışında uyduları Charon, Styx, Nix, Kerberos ve Hydra’da da keşiflerde bulunuyor.

About Post Author

Saim Saban

administrator

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir